Zámek Bon Repos
Napadlo vás někdy, jak je možné, že už tenkrát to věděli? Jak prostě věděli, že tohle místo je to pravé? To mě nepřestává udivovat dodnes. Stejnou otázku si určitě položíte až přijdete na Zámek Bon Repos. To se s vámi klidně vsadím. Jen kousek od Lysé nad Labem, na kopečku v Čihadlech si hrabě Špork postavil „chatu“ a nazval jí La Maison de Bon Repos. Prostě dobré místo k oddechu. Jak jen to věděl, že tady je to správně?
Tenkrát
Hrabě Špork pobýval na zámku v Lysé nad Labem a do Čihadel jezdil na koni na vyjížďky. Není tedy divu, že se rozhodl si zde postavit svůj dům oddechu. Stará původní budova s kojící Madonnou, s unikátními venkovními i vnitřními freskami. A také s „graffity“ od samotného hraběte Šporka. Věděli jste, že byl vlastně grafoman? O své nespokojenosti psal ve svých knihách, které i vydával. Za své názory byl však vězněn, a tak se knihy musely spálit. A nebylo jich málo. Jenže hraběte nic nezastavilo, pokračoval ve psaní dokonce i po stěnách žaláře, kde byl vězněn za své výroky proti králi a šlechtě. A když byl propuštěn a zaplatil tučnou pokutu, pokračoval na zdech svého zámku a vůbec se nebál se tím chlubit pozvaným hostům. Bylo tedy jen otázkou času, než ho někdo udá. Dle výroku soudu musel tedy popsané zdi zamalovat. To také udělal, ale vůbec se nebál dál psát ve druhé vrstvě. Na stěnách uvnitř Starého zámku jsou tyto vrstvy krásně vidět. Je zde také překrásná freska „Hostina Bohatcova“, která je jakousi alegorií na Šporkův neurozený původ. Zamotané? Ano, ale je to moc zajímavý příběh.
Později Zámek Bon Repos koupil v aukci arcibiskup Příchovský, a spojil „chatu“ a vedlejší dům pro mnichy do jednoho velkého celku, kterému se dnes říká Starý zámek. Postavil hned naproti Nový zámek a vedle Starého zámku Čínský Pavilon. Dnes by se arcibiskup Příchovský považoval za vizionáře, ale tehdy se jen vědělo, že má rád architekturu a umění. Půdorys Nového zámku byl na svou dobu novátorský a Čínský pavilon včetně výmalby byl inspirovaný východem. Právě v Čínském pavilonu, který má vynikající akustiku se odehrávaly všechny kulturní akce. Tím ale historie Zámku Bon Repos nekončí. Protože pak se na zámku vystřídali krátce i Kinští, Thun-Hohensteinové a pak zde dlouhých 40 let řádili vojáci.
Chcete vědět více?
Vždyť si přijďte poslechnout výklad o zámku. Proč je ve Starém zámku studna bez vody? Co znamenají zavěšení ptáci v Čínském pavilonu? Proč jsou v oboře průsmyky a kam až je vidět? Kolik tun betonu se odvezlo při rekonstrukci po odchodu vojáku? Ve kterém pokoji spával Bedřich Smetana? Proč zde pobývali mniši?
Já sama si velmi dobře pamatuji, kdy jsem poprvé na zámek přijela. Bylo to relativně krátce po začátku rekonstrukce, kterou současný majitel započal. Tenkrát ještě byly skoro všechny budovy červené (vojsko a jejich kreativita) a trávníky nikde žádné. A přesto si pamatuji, jak jsem byla okouzlena. Bylo už tenkrát jasné, že až bude vše hotové, vznikne místo, které bude jednoho dne vyhledávanou lokací na svatby. A nejen na ně. Děkuji za všechny roky, kdy jsem na Zámku Bon Repos mohla pracovat.
Na zámku to žije
Majitel se se svou rodinou stará o obrovský areál včetně přilehlé obory, no, a to si říká o zvířata. Po zahradě se tady procházejí pávi, perličky a krocani. Ve stáji (a někdy i v zahradě, to, když se rozhodnou utéci) jsou koně a oslík. O psech a kočkách nemluvě.
Svatební místo pro náročné
Dalo hodně práce, než se Zámek Bon Repos dostal do dnešní podoby. Ale výsledek je úžasný. Ostatně získat termín svatby na rok dopředu je mise skoro nemožná, spíše počítejte s datem tak za dva roky. Ano, je to tak. Tak velký JE zájem o svatby na Zámku Bon Repos. Odměnou vám ale bude exklusivita místa. Areál budete mít celý pro sebe. Ubytováni budete v pokojích ve Starém zámku a věřte, že žádný není stejný a ani takový podobný nenajdete nikde jinde. Za mě prostě světový unikát. A pokud bude vašich hostů hodně, budou moci složit hlavu ve stanech, které se vždy na letní sezónu staví pro svatební hosty. A není jen tak nějaký stan. Žádné „áčko“, ale plně vybavený stan s koberci a nábytkem. Prostě romantika, o které se vám ani nesní. A na vás pak už je, zda budete mít obřad u bazénu nebo u jižního průsmyku pod Novým zámkem. Nebo snad pod dubem u Čínského pavilonu? Nebo si své ano řeknete u jezírka či přímo na něm (ano, i to na Zámku Bon Repos umí)? Budete chtít slavit svatební hostinu pod střechou Čínského pavilonu? Nebo si postavíte v zahradě velký stan či jen pergolu? Chcete grilovat? Nebo si pozvete různé food tracky? Chcete večer tančit? Prosím. V širokém okolí nebudete nikoho rušit. A to není vůbec k zahození.
Jste zvědaví? Pokud ano, domluvte si schůzku na Zámku Bon Repos a sázím se s vámi, že mi dáte za pravdu ve všem. Troufnu si dokonce říci, že se znovu zamilujete.